Väskan är packad

Posted On 30 april, 2008

Arkiverad under linnen, vardag

Comments Dropped 3 responses

Väskan är packad – inte för att vi ska åka långt eller vara borta länge, till pappa i Örebr ett par dagar - men stickväskan måste ändå vara välfylld.

En ganska beskedlig stickpackning för att vara jag. Bara tre stickningar nedpackade, hoppas jag överlever ändå ;=)

Fast nu är det tänkt att vi ska åka hit och klappa lamm, fika och kanske köpa något litet garnnystan. Pappa menar istället att man åker dit för att köpa ost och det kan man förstås också göra.

Längst ned i stickväskan ligger min glassiga stickning som jag köpte på Nysta i lördags:

Ett slätstickat linne med uddkant. Bilden gör inte färgerna rättvisa. Garnet är så mjukt och lite glansigt. Tror att detta kommer att bli sommarens favorit (om den blir färdig förstås).

Hoppas att ni alla får en skön Valborg och första maj!

3 Responses to “ Väskan är packad ”

  1. LenaL

    Ha det riktigt gott på er minisemester! Hoppas vädergudarna kommer att vara med er, och att det blir mycket lamm- och garnklapp och många goda ostar!

    Linnet blir bara så läckert! Ser verkligen fram emot att få se det färdigt.

    Kram!

  2. Gunilla T

    Hej Boel, Tack för senast! Låter som härlig planering av helgen! Hoppas fönsterputsningen inte blir för betungande. Jag undrar om dendär fårgården är samma den som blev upprustad i TVprogrammet Sommartorpet med Ernest? Tyckte att jag kände igen den där Karin. Kom det fler sen senare till Hurtigs?
    Ha den så bra!

  3. Linda

    Så fint ditt linne blir. Färgerna verkar komma fram precis lagom mycket tycker jag. Det där stället skulle jag också vilja besöka, ser ju urmysigt ut! Hoppas att ni har/har haft det bra! Kram Linda

Respond now.